Ronda – üks maaliline mägilinnake

Ronda asub umbes 105 km Málaga linnast lääne pool Andaluusias. Linnas elab umbes 35 000 inimest + palju turiste.

Ronda asub mägises piirkonnas umbes 750 m kõrgusel keskmisest merepinnast. Guadalevíni jõgi voolab läbi linna, jagades selle kaheks ja raiudes välja järsu, enam kui 100 meetri sügavuse El Tajo kanjoni, mille kohal linn paikneb.

Linnas on kolm silda üle Tajo kanjoni:

 • Puente Romano “Rooma sild” (vundament on pärit Rooma ajast ümber ehitatud aga araablaste poolt)
 • Puente Viejo “Vana sild”
 • Puente Nuevo “Uus sild” (ehitati 1751 – 1793). Puente Nuevo on sildadest kõrgeim, ulatudes kanjoni põhjast 120 m kõrgusele.

Ajalugu

Linna ümbruses on esiajalooliste asulate jäänused, mis pärinevad neoliitikumi ajastust, sealhulgas Cueva de la Pileta kaljumaalingud. Linna kutsuti keldide poolt VI sajandil eKr Arundaks. Praegune Ronda on Rooma päritolu, Ronda sai linna tiitli Julius Caesari ajal.

Rondal on kirju ajalugu, kus linna vallutati korduvalt erinevate selle aja liidrite poolt. Seega on Ronda arhidektuuris mitmel pool islami pärandit ja kristlikke ehitisi.

Rondast otsisid Hispaania inkvisitsiooni ajal varju moslemid. 1566 kuulutas Filip II araabia keele kasutamise (nii kirjakeeles kui ka kõnes) ebaseaduslikuks, nõudis, et kodude uksed jääksid reedeti lahti, et kontrollida, kas moslemite reedepalveid ei peeta ning kehtestas neile rasked maksud.

Napoleoni invasioon ja sellele järgnenud poolsaaresõja ajal langes Rondas elanike arv kolme aastaga 15 600-lt 5000-le. Ronda piirkonnast sai kõigepealt sissisõdalaste ja seejärel arvukate bandiitide baas. Mõned aastad tagasi oli Rondas ka bandiitide muuseum, mis pakkus piirkonna kuulsaimate seaduserikkujate ajalugu fotode ja dokumentide kaudu. Hetkel on suletud.

Ronda Romero perekond tõi härjavõitlusesse sellised uuendused nagu keep ehk muleta ja spetsiaalselt härja tapmiseks mõeldud mõõga (estoque’i) kasutamise.

“Corrida Goyesca” on härjavõitlus, mis toimub Rondas kord aastas Plaza de toros de Ronda väljakul, mis on vanim härjavõitlusareen Hispaanias. 1784. aastal ehitas selle arhitekt José Martin de Aldehuela, kes projekteeris ka Puente Nuevo silla.

Ronda kui inspiratsiooniallikas

 1. aastal filmis Madonna Rondas Salvatierra markii palees Take a Bow’i muusikavideo.

Itaalia disainer Giorgio Armani kujundas 2009 aastal kuulsale härjavõitlejale Cayetano Rivera Ordóñezile härjavõitluse kostüümi nimega “Goyesco”.

Oma töödes on Rondast kirjutanud ja Rondat kirjeldanud mitmed loomeinimesed: Ernest Hemingway,  Orson Welles, Rainer Maria Rilke, George Eliot.

Rondat näed ka 2017. aasta animafilmis “Ferdinand”.

Mida külastada Rondas?

 • Ronda Viewpoint, kust avaneb vaade ümbruskonnale

 

 • Puento Nuevo sild – vaade altpoolt

 • Mondragoni palee, mis ehitati 1314. aastal. Praegu asub seal Ronda linnamuuseum. Võite külastada ka palee aedu, kust avaneb kaunis vaade vanalinnale.
 • Plaza Duquesa de Parcent. Väljakut ümbritsevad mitmed hooned, sealhulgas raekoda ja Santa Marîa la Mayor’i kirik. Selle kiriku ehitamine kestis peaaegu 200 aastat ja kujutab endast segu renessanss- ja gooti stiilist koos barokkelementidega.
 • Almocabari värav. Moslemi ajal oli Puerta de Almocabar linna peasissekäik ja suurim värav. Seda ümbritsevad kaks poolringikujulist kaitsetorni.

 • Araabia vannid, mis asuvad San Migueli linnaosas. Need on ehitatud 13. sajandi lõpu poole ja need on paigutatud nagu Rooma vannid, kus on külm, soe ja kuum tsoon. Üllataval kombel on hüdrauliline süsteem tänaseni peaaegu puutumata. Vee soojendamiseks kasutatud katel on ikka veel näha. Laes on näha tähesarnaseid ventilatsiooniavasid.

 • La Casa del Rey Moro (mauride palee). Calle Cuesta de Santo Domingos asuv palee, mille ehitasid maurid 14. sajandil. Seal saab minna alla 236 astmest koosneva kivist välja lõigatud trepi kaudu, mis ulatub 60 meetrit allapoole ja avaneb vaateplatvorm. Orjad käisid vanadel aegadel iga päev mööda seda treppi ülesse ja alla, et vett tuua.
 • El Tajo kanjonirada. Kui oled seiklushimuline ja armastad turnimist ning ilusaid vaateid, siis sulle on El Tajo kanjonirada.

Veinitee

Ronda on hiljuti lisatud Andaluusia veinitee ametlikku nimekirja. Looduse keskele peidetud paljudes väikestes bodegades toodetakse suurepäraseid veine. Veinivillade külastamine on meil veel ees.
Aga silma jäid Ronda lähedal asuvad Descalzos Viejos ja Milamores. Täiendan seda kirjatükki, kui oleme neid külastanud.
Seniks kõike paremat!

Aitan leida sulle teise kodu või äripinna siin Costa del Solis. Kui soovid alustada ettevõtlusega, siis anna palun teada - aitame luua ettevõtte ja soovi korral ka veebilehe või e-poe.