Otsuse jõud – koliks õige Hispaaniasse

Vestlesime Karmo Kivi’ga otsuse tegemisest ja sellest, kuidas otsused muudavad meie elu.

Loe kokkuvõtet või vaata 40-min videot, kus arutame, kuidas me saaksime võtta vastu meile paremaid otsuseid.

Alljärgneva video ja postituse võib kokku võtta järgmiselt:

Kui otsustad, et su elu ei kujunda mitte olukorrad, vaid su enda otsused, siis sellel hetkel muutub su elu igaveseks ja sul on jõudu seda valitseda.

Anthony Robins

Arutelu Karmo Kivi’ga otsuse jõust

Rahava seas on ütlus, et me ei tohiks teha elus 2 valet otsust – otsus valida õige elukaaslane ja elukutse.

See on õige, kuid meil tuleb teha ka otsus, missugune võiks olla minu füüsiline ja vaimne tervis, millised on minu suhted sõpradega ja missugune peaks olema minu majanduslik olukord.

Vabatahtlikud ja peale sunnitud otsused

Meil kõigil on võimalik mõelda, mida me oma elult soovime ja mida me soovime elule anda. Meil kõigil on võimalik võtta vastu otsus, kuidas me mingi eluvaldkonnaga tahame edasi liikuda või mida saavutada.

Küsimus on, et miks me laseme elul ennast lükkata või sundida vastu võtma pealesurutuid otsuseid?

Vastus on tegelikult lihtne, meile meeldib olla oma mugavustsoonis ja elumuutvaid otsuseid võtame vastu alles siis, kui meil on juba väga valus.

Muutused hakkavad meiega toimuma siis, kui meie väärtushinnangud hakkavad muutuma. Me peame enda arendamisega pidevalt tegelema ja see valmistab meid ette olema valmis muutusteks.

Muutused hirmutavad meid ja hirm takistab otsustamist

Hirm tekib reeglina teadmatusest ja takistab vastu võtmast olulisi otsuseid. Hirm taandub, kui teed endale selgeks võimalikud ohud, kuid teadvustad oma tugevusi ja võimalusi.

Kui oled kaalunud oma võimalusi ja end ette valmistanud, siis tuleb otsus võtta vastu ja hakata tegutsema esmalt nendest võimalustest lähtuvalt, mis on hetkel kasutada.

Kui sa juba tegutsed otsuse valguses, siis ma võin sulle lubada, et sinu teele hakkab tulema uusi võimalusi. Aga veelkord, ennem tuleb sul tegutseda ja otsida võimalusi oma eesmärgi saavutamiseks.

Selge otsus ja eesmärk teevad sinu elu lihtsamaks

Iga algus on natuke raske ja paljud kardavad seda teadmatust ja rasket perioodi. Samas, kui sul on mingis valdkonnas selge eesmärk ja vastu võetud otsus, et tuleb selle nimel pingutada, siis need rasked ajad lähevad mööda.

Meil oli tütrel esimesed 2 kuud vaimselt ja keeleliselt koolis väga raske, kuid kui seda võrrelda pikemas perspektiivis, siis me võime olla tänulikud, et me just sellise otsuse tegime ja selle raske aja koos läbi elasime. Nüüd on elu parimad sõbrad ja räägib nii inglise kui hispaania keelt meist kõigist paremini.

Kuidas sina saad teha igapäevaselt endale kasulikumaid otsuseid?

Esmalt peab sul olema selge eesmärk konkreetsetes valdkondades, mida sa soovid saada. On see rahaline olukord või vaimne/füüsiline seisund – vahet pole. Ma kirjutan need väiksed tegevused, mis aitavad eesmärgi saavutamisele kaasa, oma päevaplaani.

Teen päevas kõik need asjad ära, mis aitavad mind viia lähemale minu eesmärgile. Ma pean endale sisse juurutuma head rutiinid, mis on mulle kasulikud.

Alati mõtle, kas antud tegevus viib sind lähemale sinu eesmärgile või liigud hoopis sellest eemale.

Leia enda ümber inimesed, kes ei vingu

Inimesed ja keskkond aitavad sul liikuda lihtsamalt edasi oma eesmärkide suunas. Kui ümbritsed inimestega, kelle mõtted on edasiviivad ja kes otsivad lahendusi ja võimalusi, siis suheldes nendega, leiad palju uusi võimalusi, kuidas sina saad koostöös jõuda lähemale ka oma eesmärkidele.

Negatiivsete mõttemustritega inimesed kritiseerivad ja keskenduvad sellele, mis on halb ja räägivad sellest, kuidas pole midagi võimalik saavutada.

Sa ise pead samuti pidevalt õppima märkama ka enda mõttemustreid ja oma piiravaid uskumusi.

Küsi nõu neilt, kes on meile eeskujuks mingis valdkonnas

Pole mõtet küsida nõu sõbralt finantsküsimustes, kes ise on rahaliselt kitsikuses. Pole mõtet kuulata perearsti tervise küsimustes, kui tal endal pole tervisega kõik korras.

Isegi kui sa pead maksma konsultatsiooni eest, siis tee natuke eeltööd ja taustauuringut ning saa temaga kokku ja vaata, kas sa klapid temaga. Sisuliselt ma soovitan sul võtta olulistes valdkondades, mida soovid arendada, omale mentor.

Mentor peab olema omas valdkonnas väga hea, sest ta oskab sulle anda sellist nõu ja praktikaid, mis toovad tulemusi.

Hakka tegutsema ja sa näed tulemusi

Palun sind, ära piirdu vaid selge eesmärgi ja otsusega. Sul tuleb hakata tegutsema.

Oma tegevused on vaja alustuseks veidi läbi mõelda ja kui oled tegevuses, siis hakkavad tekkima automaatselt uued võimalused.

Karmo tõi hea näite, et meil kõigil on sees kompass või nö GPS. Ehk kui teeme esimesed sammud, siis alles hakkab kompass või GPS näitama ja juhatama meid õiges suunas. Selleks on vaja vaid teha esimesed sammud.

Kõik takistused, mida teel kohtad, on sulle õppetunnid, mida pead läbima. Takistused ei ole sinu kiusamiseks vaid selleks, et sa muutuksid paremaks. Ja saad neid õppetunde niikaua, kuni lõpuks aru saad.

Kui sa oled tulemuste osas kimpus, siis unusta oma ego ja mine küsi targematelt nõu või abi.

Kui sa veel ei tea, millises suunas liikuda siis …

alusta sellega, mida sa tahad või mis tundub sulle õigem. Aga hakka tegutsema, mitte ära oota motivatsiooni või seda ideaalset ideed, mille suunas liikuda.

Sinu motivatsioon hakkab kasvama, kui oled tegevuses ja näed esimesi tulemusi ja võite.

Sa tähista oma väikseid võite ja ning ole endale tänulik selle eest, mida sa oled juba saavutanud.

 

NB! Olen tänulik, et Karmo kutsus mind sellel teemal vestlema.

Kui vajad abi oma mõttemustrite muutmises, siis julgen soovitada Karmo Kivi kui head kaaslast sinu enesearengu teel.

Mina olen Merlis Marbellast ja aitan leida sobivat kinnisvara, kuhu investeerida või kodu, millest oled unistanud. Usun, et saan sulle abiks olla.