Mida teha Cordobas?

Córdoba asub Hisapaania lõunaosas. See linn oli kunagi üks maailma suurimaid ja mõjukamaid keskusi, eriti oma kuldajal 10. sajandil.

Córdoba asutati Rooma impeeriumi ajal 152 eKr. ja Rooma perioodil oli linn oluline kaubandus- ja kultuurikeskus.

8.-10. sajandil, islami kalifaadi ajal, saavutas Córdoba oma kuldaja. Linna elanike arv ulatus üle 500 000 ja sellest sai Lääne-Euroopa intellektuaalne ja kultuuriline keskus. Córdoba ülikool ja selle raamatukogud olid kuulsad kogu maailmas. Kalifaadi ajal pandi suurt rõhku teadusele, meditsiinile, filosoofiale ja arhitektuurile.

1236. aastal vallutas Córdoba kristlik kuningas Ferdinand III. Sellest ajast alates on linn muutunud kristlikuks keskuseks, kuid säilitanud palju oma islami ja juudi kultuuripärandist.

La Mezquita

Cordoba kõige kuulsam ehitis on Mezquita-Catedral de Córdoba.

Ehitamine algas aastal 784 emiir Abd ar-Rahman I ajal. See oli algselt mõeldud kui islami pühakoda. Pärast kristlaste vallutust 1236. aastal muudeti mošee katedraaliks.

Kuningas Ferdinand III lasi hoonele lisada kristlikke elemente, kuid säilitas suure osa algsest islami arhitektuurist. Mošee-katedraal ühendab unikaalselt islami ja kristliku arhitektuuri elemente ning on nüüd turismisihtkoht ja pühapaik kõigi usundite esindajatele.

Ferdinand II ja Isabella I ajastu

Ferdinand II oli Aragóni kuningas ja Isabella I oli Kastiilia kuninganna. Nende abielu 1469. aastal ühendas kaks olulist Pürenee poolsaare kuningriiki, mis pani aluse Hispaania ühtsele kuningriigile. Nad olid tuntud kui “Katoliiklikud monarhid” ja Hispaania inkvisitsiooni algatajad ning nende Cordoba palee oli Alcázar de los Reyes Cristianos.

Christoph Kolumbus, Genovast pärit meresõitja, oli veendunud, et suudab jõuda Indiasse purjetades läände. Ta esitas oma plaani erinevatele Euroopa monarhidele, kuid sai korduvalt eitavaid vastuseid.

Kolumbus pöördus Hispaania kuningapaari, Ferdinand II ja Isabella I, poole esmakordselt 1486. aastal. Cordoba palees sai Kolumbus neilt algselt eitava vastuse. Kuid ta ei loobunud ja jätkas oma plaani tutvustamist erinevatele riigipeadele.

Pärast Granada vallutamist 1492. aasta jaanuaris, mis lõpetas moslemite valitsemisaja Pürenee poolsaarel, olid Ferdinand ja Isabella valmis keskenduma uutele projektidele, sealhulgas uute mereteede otsimisele ja Hispaania positsiooni tugevdamisele maailmas.

17. aprillil 1492 allkirjastasid nad Santa Fe lepingu, millega nad nõustusid Kolumbuse ekspeditsiooni rahastama, kuna soovisid leida uusi mereteid ja kaubandusvõimalusi, et konkureerida Portugali ja teiste Euroopa riikidega. Lisaks soovisid levitada kristlust ja koloniseerida uusi maid.

Seneca (filosoof ja poliitik)

Seneca, sündinud Córdobas 4 eKr., oli üks Rooma suurimaid filosoofe ja stoitsismi juhtfiguure. Tema õpetused ja kirjutised on mõjutanud filosoofiat läbi sajandite.

  • Seneca õpetas, et emotsioonide, eriti negatiivsete emotsioonide, kontrollimine on oluline. Stoiklane peaks õppima jääma rahulikuks ja tasakaalukaks ka rasketes olukordades. Ta uskus, et emotsioonid võivad meid eksiteele viia ja häirida meie sisemist rahu.
  • Seneca käsitles palju surma teemat ja uskus, et surm on loomulik osa elust, mida ei tohiks karta. Ta väitis, et surma aktsepteerimine aitab meil elada täiel rinnal ja hinnata iga hetke.
  • Carpe diem ehk “püüa päeva” oli Seneca üks juhtmõtteid. Ta rõhutas, et me peaksime keskenduma praegusele hetkele ja kasutama aega targalt, sest tulevik on ebakindel ja minevik on möödas.
  • Seneca rõhutas sisemise rahu ja tasakaalu olulisust. Ta uskus, et tõeline rahu tuleb seestpoolt, mitte välistest asjaoludest. Selle saavutamiseks soovitas ta meditatsiooni ja enesevaatluse praktikat.
  • Seneca uskus, et me peaksime olema tänulikud selle eest, mis meil on. Tänulikkus aitab meil hinnata elu väikeseid rõõme ja olla rahulolev.

Mida teha Córdobas

Külasta Mezquita-Catedral de Córdobat
See ikooniline hoone on lihtsalt hämmastav. Jaluta läbi selle kaunite kaarte ja imetle peenelt nikerdatud detaile. See on võimas, kuidas vanasti osati ehitada 😊

Avasta Alcázar de los Reyes Cristianost ja selle aiad
Alcázari aiad on täis kauneid purskkaevusid ja lopsakat rohelust.

Puente Romano (Rooma sild)
Córdoba kuulus Rooma sild, mis ehitati 1. sajandil eKr üle Guadalquiviri jõe on sümboliks linna ajaloole ja ühendab vana ja uue linnaosa.

Jaluta läbi Judería (juudi kvartal)
See vanalinna osa on täis kitsaid tänavaid, valgeid maju ja lilledega kaunistatud siseõuesid. Judería on ideaalne koht jalutuskäiguks ja Cordoba köögimaailma avastamiseks.

Cordoba on ilus linn, mis tasub külastamist. Arvesta siiski, et suvel on seal palavavõitu, 40+ kraadi pole seal haruldane.

Aitan leida sulle teise kodu või äripinna siin Costa del Solis. Kui soovid alustada ettevõtlusega, siis anna palun teada - aitame luua ettevõtte ja soovi korral ka veebilehe või e-poe.