Lemmikloomaga Hispaaniasse – mida pead teadma?

Reisides oma lemmikuga Lõuna-Hispaaniasse, on mõned olulised asjad, mida peaksid teadma, et sinu ja su neljajalgse sõbra reis oleks meeldiv ja turvaline.

Passi vajab reisimiseks ka lemmikloom

Enne reisi veendu, et lisaks su enda piisava kehtivusajaga reisidokumendile oleks pass ka sinu koeral, millese kantud ka kõik nõutud ja tehtud vaktsineerimised.
Marutaudi vaktsineerimine on Euroopa Liidus reisimisel kohustuslik. Samuti on soovitatav teha parasiiditõrjet.

Koer peab olema mikrokiibiga märgistatud ja mikrokiibi number tuleb kanda ka lemmikloomapassi. Nii on kogu perel turvalisem.

Koeraga Hispaanias

Transportkas Hispaaniasse lennuki või autoga?

Kaalu hoolikalt variante reisile tulekul lähtuvalt sinu lemmiku harjumustest. Kuni 8-kilose lemmiklooma saab lennureisile kaasa võtta lennukisse (1 lemmikloom reisija kohta), suuremad loomad tuleb anda pagasisse.

Autoga tulles olgu loomal oma turvaline koht ning soovitavalt ka turvarihm. Kiirused on kiirteedel suured ja riskide maandamiseks on parem karta kui kahetseda.

Kui plaanid aga kohapeal kasutada ühistransporti, siis tea, et reeglid võivad firmadel erineda. Mõnes bussis või rongis võib koer sõita vaid kandekotis ja suukorv peas, teises võib-olla lihtsalt rihmaga turvaliselt süles olla. Rongifirmadel võivad olla lemmikutega reisimiseks mõned konkreetsed väljumised jne. Tutvu kindlasti transpordifirma tingimustega reisiplaane tehes.

Arvesta, et majutuskohtades küsitakse lemmiklooma eest lisatasu!

Hispaanias ollakse üldiselt koerasõbralikud. Kontrolli eelnevalt, kas sinu majutuskohas on koertega lubatud peatuda, kui suur on lisatasu päeva või perioodi eest. Korteri/maja üürimisel või ka ostu puhul täpsusta ennem, kas ühistus kehtivate reeglite järgi on seal lemmikloomad lubatud.

Planeeri jalutuskäike koeraga teadlikult

Lõuna-Hispaanias võib suvel, ja mitte ainult, olla põhjamaise koera jaoks väga kuum. Veendu, et su koer ei viibiks pikalt otsese päikesevalguse käes ja jooks piisavalt vett. Kuumadel päevadel väldi koeraga pikki jalutuskäike keskpäevase kuumuse ajal, et vältida kuumarabanduse ohtu.

Koeraga jalutades on loomad üldiselt nii koera enda kui kaasjalutajate turvalisuse huvides rihma otsas. Oleme näinud ka kasse rihma otsas Costa del Soli rannapromenaadi uudistamas. Samas on väga tavapärane ka see, kui sinust möödub kõigepealt omas mullis liikuv rihmata neljajalgne ja alles siis peremees või vastupidi.

Reeglina on need kohalike koerad, kes ei lase end häirida ei mööduvatest inimestest ega teistest koertest. Sotsialiseerumisega neil probleeme pole ega kõiki uudistama valju haukumisega ei rutata. Sisserännanud ja uues olukorras kohanevad turist-koerad on alguses hämmingus, et ka nii on võimalik. Mis puudutab väljaheidete korjamist, siis seda teevad koeraomanikud Lõuna-Hispaanias samamoodi nagu Eestiski: enamus korjab.

Kas koeraga restorani võib minna?

Lõuna-Hispaanias toimivad väliterrassid paljudes kohtades aastaringselt ja väliterassidel on koerad enamus kohtades teretulnud. Sagedane vaatepilt on, kuidas koerad uudistavad koos pererahvaga ranna- või tänavakohvikus toimuvat. Siseruumidesse sisenedes küsi eelnevalt luba.

Koer randa või golfiväljakule kaasa

Lõuna-Hispaanias on vähe golfiväljakuid, kus neljajalgsed sõbrad on lubatud ja see poleks erinevatel põhjustel ka mõistlik (kohalik etikett, tähelepanu hajumine, kuumus, mürgised taimed jne). Sama kehtib ka randa minekul (kuum liiv, terakesed käpa vahel võivad põhjustada põletikke jne). Suvisel ajal on loomal rahvamassi ja päevase suvekuuma eest targem hoiduda  siseruumidesse.

Koeraga Hispaaniasse

Costa del Solis on ka eraldi koertele mõeldud ranna-alad, kus neljajalgsel sõbral võimalik uusi tutvusi luua ja lihtsalt elust rõõmu tunda palli mängides või ennast liiva sisse kaevates. Mitmetes randades on koertele mõeldud joogiala, mänguväljak, väljaheitekastid ja dušš.

Koertele mõeldud rannad Hispaanias

Kas Hispaanias on koera jaoks ohtlikke mürgiseid taimi ja loomi?

Uues keskkonnas tuleb alati olla valmis selleks, et sinu koer võib vajada veterinaarabi. Soovitav on aegsasti enda jaoks kaardistada, kus asuvad lähimad loomakliinikud. Veenduda, et reisikindlustus kehtib ka lemmikloomale.

Hoia igal juhul oma koeral silm peal ja ära luba teda omapäi hulkuma. Ikka selleks, et ta ei pistaks põske ega nuusutaks midagi, millega võivad kaasneda tõsised tervisehäired. Näiteks taimedest on Lõuna-Hispaanias mitmed rodondendronid, inglise luuderohi jne, loomale mürgised.

Protsessiooniröövik

Putukatest põhjustavad Hispaania koeraomanikele kõige suuremat muret männipuidu protsessiooniröövikud (inglise keeles catepillars, ladina keeles Thaumetopoea pityocampa). Need röövikud on tuntud oma ohtliku karvkatte poolest, mis sisaldab mürgiseid aineid. Koerte ja ka inimeste jaoks võib kokkupuude nende röövikutega põhjustada tõsiseid allergilisi reaktsioone. Koerte jaoks tõsisematel juhtudel isegi kõriturset, põletikku ning lämbumisohtu.

Hoidu võimalusel aladest, kus teadaolevalt esineb protsessiooniröövikuid, eriti kevadel, kui nad liiguvad röövikute protsessioonis pika vonkleva sabana, et leida maapinnal koht, kus nukkuda.

Infot vaata kohalikest FB gruppidest, kus sõbralikud elanikud teavitatavad kogukonda protsessiooniröövikute ilmumisest piirkonda.

Kui kahtlustad, et sinu koer on röövikutega kokku puutunud, on oluline viivitamatult pöörduda veterinaari poole. Ära ürita ise koera suud või silmi loputada, kuna see võib olukorda halvendada.

Mul pole koera, aga plaanin Hispaanias võtta

Kui plaanid oma elu Hispaanias alustada koos lemmiklooma võtmisega, siis kaalu kindlasti ka varianti lähimast varjupaigast mõnele armsale neljajalgsele uue võimaluse andmist. Näiteks Mijases asuvast koerte varjupaigast Suspiros de Cuatro Patas https://www.facebook.com/suspirosdecuatropatas  Ehk leiab just sealt mõni Eesti pere endale pereliikmeks Hispaania tõugu jahikoera, olgu selleks siis Andaluusia podenco või galgo ehk Hispaania hurt.

Veendu kindlasti, et koera võtmine on kohaliku ühistu ja naabrite poolt aktsepteeritud, pereliikmetel lemmiku jaoks aega ning pere eelarves uue pereliikmega kaasnevateks kulutusteks arvestatud piisavalt vahendeid.

Toredaid seiklusi kogu perele!

Aitan leida sulle teise kodu või äripinna siin Costa del Solis. Kui soovid alustada ettevõtlusega, siis anna palun teada - aitame luua ettevõtte ja soovi korral ka veebilehe või e-poe.