Kas tulla Hispaaniasse oma autoga, osta auto Hispaaniast või hoopis rentida?

Kohalik elanik vastaks sellele üheselt – osta auto Hispaaniast! Miks?
Parem valik ja hinnad, paremas tehnilises korras autod (talved pole neid räsinud ja rooste, korrosioon purenud), lisaks toetad kohalikku majandust.

Kas teadsid, et Hispaania pole ainult päikesepaiste, sangria ja flamenko maa, vaid Euroopa teine ja maailma üheksas suurim autotootja?

Riigis on koguni 17 tehast, mis kuuluvad 9 rahvusvahelisele kaubamärgile. Hispaania tuntuim automark on vaieldamatult SEAT, kuid Hispaanias asuvad ka tehased, mis toodavad Opeli, Fordi ja Renault’ ja Mercedes-Benz sõidukeid.

Sektor investeerib hinnanguliselt 4 miljardit eurot aastas tehaste laiendamisse ja moderniseerimisse, mis teeb autotööstuse Hispaanias välisinvestorite jaoks üheks kõige atraktiivsemaid sektoriks.
2021. aastal toodeti Hispaanias üle 2,1 miljoni sõiduki, millest eksporditi 86%.

Millega arvestada, kui reisida Hispaaniasse autoga?

Eestist Hispaaniasse autoga reisides on määrava tähtsusega teekonna planeerimine. Eriti juhul, kui sul on eesmärk kohale jõuda teatud arvu päevadega.

Jagame oma meeskonna soovitusi.

 • Autojuhiluba: veendu, et su juhiluba on kehtiv + et selle kehtivusaeg oleks piisav kogu perioodi jaoks, mis plaanid Hispaanias olla.
 • Auto dokumendid: kaasas peab olema auto registreerimistunnistus ja kindlustuspoliis, mis tõendab liikluskindlustuse olemasolu.
  Kontrolli, et liikluskindlustus kehtiks kogu reisi vältel ja kataks kõik läbitavad riigid.
 • Kaskokindlustus: uuri oma kaskokindlustuse tingimusi välisriikides reisides, sh Hispaanias, sh autoabiteenuse olemasolu, juhuks kui peaksid teel abi vajama.
 • Liiklusreeglid: tutvu läbitavate riikide liiklusreeglitega. Igal riigil on oma nõuded, sh kiirusepiirangud ja parkimisreeglid. Riiki sisenedes kuvatakse need ka asukohapõhist teenust pakkuva äpi ekraanil (Waze, Google jne). Kui soovid kohale jõuda võimalikult kiiresti, siis ajasta liikumine nädalavahetustele, kui kiirteedel kaubaveokid kolonnidena ei liigu. Pole lihtsalt lubatud.
 • Maksud ja tasud: tulles otse Hispaaniasse arvesta teemaksudega Prantsusmaal (veendu, et päevalimiidid lubavad sul kaardiga viibata ca 100 eurost kulu). Teemaksud on ka osadel teedelõikudel Hispaanias. Soovides tasuda kaardiga, jälgi märgistusi ja liigu sinna, kus kaardimaksed on võimalikud.
 • Kütus: kõige odavam on kütus Poolas (ca 1.4€/l) Kogu trassil on kütusehinnad keskmiselt 1.8-2.2€. Kõige kallim on kütus Prantsusmaal, ka Saksamaal. Aja olemasolul ja võimalusel keera veidi kiirteelt eemale, kus kütuse hinnad on mõnevõrra soodsamad. Näiteks tangi majutuskohta liikudes.
  Lisaks tanklakettidele pakuvad kütuseostu võimalust ka poekettide iseteenindustanklad, näiteks Carrefour. Kütus on neis reeglina veidi odavam kui tanklas. Hispaanias on tanklakette, kus autot tõttab tankima kohalik töötaja (ära ehmu!), kes teavitab kolleegi maksmisele tulevast summast ning saad minna arvet tasuma. Enamus tanklakettidel on ka mündipesulad, kus autosid saab ise mugavalt pesta.
 • Majutus: majutuse puhul jälgi, et hotell oleks turvalise parkimise võimalusega. Olenemata sellest, millist majutusplatvormi kasutad, loe hoolikalt läbi, mida hind sisaldab ning ka maksetingimusi. Vaata, kas hotellis on ööpäevaringne administraator või pead jõudma majutuskohta enne teatud kellaaega. Vali majutuskohti, kus on võimalik trahvivabalt broneering tühistada kuni viimase hetkeni. Nii tagad endale võimaluse olla reisimarsruudil paindlik.
 • Muu praktiline: varu rahakotti kindlasti ka euromünte ja sularaha. Näiteks Saksamaal on tanklate WC-d mündiga, Hispaania kiirteedel saad tasuda 3-5 euroseid lõike kaardi asemel siis ka mugavalt sularahas.
 • Liiklus Hispaanias: varu aega ja kannatust, kohane! Hispaanias sõites arvesta, et suurlinnade liiklus võib olla tihe ja parkimiskohtade leidmine keeruline. Varu sihtpunkti jõudmiseks rohkem aega, eriti tipptundidel. Ole tähelepanelik!
  Parkimise puhul arvesta, et sinine joon kõnniteeserval tähendab tasulist parkimise ala, otsi makseautomaati ja pane pilet nähtavale kohale armatuurile.
  Kollastele joontele ei tohiks parkida ka Hispaanias, kuid hispaanlased kollast joont üldiselt ignoreerivad.
  Parkimisel arvesta, et parkimiskohad on reeglina on kitsad, sestap eelistavadki kohalikud sõiduautoks väikeseid (mugavam manööverdada) ja väledaid (turvalisem kõrvalteelt autode voos peateele saada) autosid. Kõrvalteelt peateele saamiseks ei näidata eestlaslikult suunatuld soovitud sõidu suunda paremale, vaid hoopis vasakule ehk lase mind teele vahele!
  Liikluskultuur on jalakäijat austav ehk neile antakse alati ülekäigurajal teed.
 • Hea teada. Kui plaanid Hispaanias olla rohkem kui 183 päeva aastas (üle kuue kuu) ja tuled oma autoga, nõuab Hispaania seadus, et registreeriksid auto Hispaania liiklusregistris (Dirección General de Tráfico, DGT). See protsess hõlmab mitmeid samme, sealhulgas sõiduki tehnilist ülevaatust, vajalike dokumentide (nt ostudokument, varasema registreerimistunnistuse ja kindlustuspoliisi) esitamist ning registreerimismaksude ja -lõivude tasumist. See nõue ei kehti lühiajaliste visiitide puhul turistidena või ajutise viibimise puhul Hispaanias, kuid pikemaajalise viibimise või alalise elukoha puhul Hispaanias on sõiduki kohalikku registrisse kandmine kohustuslik.

Millega arvestada, kui soovid Hispaanias autot osta?

Hispaanias on mitmeid populaarseid automüügi portaale, sarnaselt Eesti auto24.ee-ga, näiteks

 • Coches.net: üks suurimaid ja populaarsemaid automüügi veebilehti Hispaanias, pakkudes laia valikut uusi ja kasutatud sõidukeid.
 • Autoscout24.es: osana rahvusvahelisest Autoscout24 võrgustikust, pakub see platvorm suurt valikut sõidukeid üle Euroopa, sealhulgas Hispaanias.
 • Mobile.de: kuigi see on Saksamaa veebileht, kasutavad seda ka Hispaania autokaupmehed ja eraisikud sõidukite müümiseks, kuna see pakub võimalust jõuda laiema rahvusvahelise ostjaskonnani (Marbellas on esindatud üle 150 rahvuse).

Auto registreerimine Hispaanias nõuab ITV (Inspección Técnica de Vehículos) läbimist, mis on sarnane tehnoülevaatusele. Kindlustus on kohustuslik ja Hispaania liikluskindlustuse hinnad võivad varieeruda sõltuvalt sõiduki vanusest ja juhi ajaloost.

Sõiduki Hispaaniasse importimise ja kohalikku registrisse kandmise kohta saab ametlikku infot Hispaania Liiklusameti (Dirección General de Tráfico, DGT) veebilehelt. Nende veebilehelt leiad juhised ja vajalikud sammud sõiduki Hispaanias registreerimiseks, sealhulgas nõutavad dokumendid, tehnilise ülevaatuse (ITV) nõuded jms.
Dirección General de Tráfico (DGT) https://www.dgt.es

Abiks võib olla ka Maksuameti lehelt täiendava info hankimine.

Selleks, et ostu-müügilepingud saaksid korrektsed, soovitame kaasata usaldusväärse autoasjatundja tutvuskonnast, teha omapoolne tehniline kontroll ja proovisõit (eriti kasutatud autode puhul) ning kaasata ka kohalik jurist, et lepingud saaksid vormistatud kohalikku seadusandlust silmas pidades.

Autoremonditöökojad Hispaanias: mida silmas pidada?

Autoremondi ja -hoolduse osas on Hispaanias palju võimalusi. Mõistlik on küsida soovitusi ning tutvuda hinnangutega onlines. Muud olulised märksõnad, mida silmas pidada:

 • Garantii: veendu, et töökoda pakub garantiid tehtud tööle ja kasutatud osadele. See annab lisakindlust, juhuks, kui hiljem peaks ilmnema probleeme.
 • Selgus hinna osas: küsi alati eelnevalt hinnapakkumist ja veendu, et see hõlmab kõiki planeeritud töid. Esita küsimusi, tee seda kirjalikult. Suhtlus käib Hispaanias reeglina Whatsapi rakenduse kaudu.
 • Turvalisus. Kuna Hispaania liikluskultuuris on mõlgid ja kriimud autol tavalised, siis soovitame teha oma autost enne hooldusesse minekut fotosid. Meie tutvusringkonnas on ette tulnud olukordi, kus autot hooldusest tagasi saades on sellel lisakriime, kuid töökoda väidab, et tema ei tea asjast midagi.

Kui satud töökotta autoavarii tõttu, siis hädaabinumber Hispaanias on 112, nagu ka paljudes teistes Euroopa riikides. Helista hädaabinumbrile, kui on toimunud vigastustega õnnetus või kui avarii tõttu on tekkinud liiklusoht. Politsei (Guardia Civil või Policía Local) ja kiirabi saabuvad sündmuskohale üldiselt kiiresti (olenevalt õnnetuse asukohast ja liiklusoludest).

Vaheta teavet teise osapoolega: nimed, kontaktandmed, kindlustusandmed ja sõidukite registreerimisnumbrid. Tehke fotosid sõidukite kahjustustest, õnnetuskohast ja liiklusmärkidest või -oludest, mis aitavad hiljem õnnetuse asjaolusid selgitada.
Kui politsei saabub sündmuskohale, koostavad nad õnnetuse raporti (atestado), mis on oluline dokument kindlustusnõuete esitamisel. Hispaanias on levinud ka “Euroopa õnnetusjuhtumi raport” (Declaración Amistosa de Accidente), mida mõlemad pooled saavad täita ja allkirjastada, kui nad nõustuvad õnnetuse asjaoludega. See dokument lihtsustab hilisemat kindlustusnõuete protsessi.

Autorent Hispaanias – millega arvestada?

Autorendi variant on parim viis piirkonnas liikumiseks, kui eelistad Malagasse lennata ja / või plaanid külastada erinevaid Lõuna-Hispaania piirkondasid.

Millega peaksid autot rentides kindlasti arvestama?

1. Võrdle hindu ja tingimusi.
Kasuta parima hinna leidmiseks võrdlusportaale, näiteks Rentalcars.com, Kayak.es, mis aitavad sul saada aimu hinnatasemetest. Võrdle hindu ka autorendifirma enda kodulehega.
NB! Eelista võimalusel broneeringu tegemist autofirma lehelt, mitte vahendusplatvormi kaudu.

Olenevalt hooajast on keskmise klassi hea autorendi hind päevas ca 18-20 eurot päev (täiskindlustusega). Optimaalne rendiaeg on 28 päeva, pärast seda üldiselt päeva rendihind kallineb. Pikemalt ette broneerides saad tõenäoliselt parema hinna. Kui teed autorendifirma lehelt otse broneeringu ja valid kohapeal maksmise võimaluse, on tavapärane trahvita tühistamistingimus kuni 24-48 h enne valitud kuupäeva.

Rahvusvaheliste autorendifirmade kontorid on tavaliselt lennujaamas, kohalikud autorendifirmad kilomeeter-kaks eemal. Viimastel on üldiselt paremad rendihinnad. Transfeerid liiguvad lennujaama ja rendifirmade vahel tasuta. Pealevõtu koht asub Malaga lennujaama peasissekäigu vastas.

2. Vajalikud dokumendid
Veendu, et sul on kõik vajalikud dokumendid: kehtiv juhiluba, isikut tõendav dokument ja enamasti on nõutav ka krediitkaart tagatisraha jaoks. Deebetkaarte ei pruugi kõik autorendifrimad aktsepteerida.

3. Kas võtta täiskindlustus või mitte?
Tutvu tingimustega põhjalikult. Kui eelistad rahuliku südamega sõitmist ja ei soovi muretseda võimalike kriipsude pärast, mis on Hispaania liikluskultuuris tavapärane, eelista täiskindlustust. Rendiautol võib sel juhul juba olla kriipse ja mõlke ning juhul, kui mõne ka kogemata lisad, on see ok. Kui soovid odavamat päevahinda, sinu krediitkaartiga käib kaasas ka kindlustuskaitse või sul on vastav reisikindlustus, siis arvesta, et sinu kaardilt deponeeritakse kuni auto tagastamiseni märkmisväärne summa, mis võib ulatuda olenevalt autost mitme tuhande euroni (tutvu tingimustega).

4. Auto ülevaatus enne ja pärast
Kontrolli hoolikalt auto seisukorda nii väljast kui seest enne selle kättesaamist ja tee märkmeid kõigist olemasolevatest kahjustustest või puudustest. Seda eriti juhul, kui sa täiskindlustust autorendi firmast ei võta. Enne kui stardid, kutsu kohalik teenindaja (ole järjekindel), kes kinnitab autol olevad kriimud või puudused. Nii ei ole hiljem võimalik tal väita, et sina oled selle kriimu tekitanud või midagi kaotanud ning pead selle kordategemise eest ka tasuma. Säästad aega ja närve!

5. Kütusepoliitika
Levinud tingimus on, et täispaagiga saad ja ka tagastad. Vaidluste vältimiseks, kas paak ikka on pilgeni täis, tee viimane tankimine lennujaama lähedal olevas tanklas ja võta ka tšekk, millega makset tõestada.
NB! Osad autorendifirmad võivad täiendavalt broneerida ka paagitäie kütuse. Loe hoolikalt tingimusi broneeringu tehes, et oskaksid väljaminekuga arvestada.

6. Piirangud ja lisatasud
Kontrolli, kas sinu rendilepingus on läbisõidupiirang. Ületades lubatud läbisõitu, võivad kaasneda lisatasud iga läbitud kilomeetri kohta. Tavapärane on 2500 km piirang. Plaanid sõita enam, näiteks minna üle piiri ka Portugali külastama, veendu, et see on lubatud. Enamus rendifirmasid nõuvad selleks täiendavat kindlustust.

7. Tagastamise kord
Tea täpselt, kus ja millal auto tagastada. Hilinenud tagastamine võib kaasa tuua lisatasusid. Üldiselt on tagastamisel paaritunnine ajaaken trahvivaba. Broneeritud ajast varem auto tagastamisel summasid ei tagastata. Kui tead, et võib olla tahad jääda piirkonda pikemaks, siis täpsusta rendilepingut tehes, kas ja kuidas pikendamine oleks võimalik: kas tuleb sõita uuesti esindusse, tehakse seda telefoni teel, aktsepteeritakse kirjalikult e-mailiga muutust vms.
Meie soovitus: fikseeri lubadused alati kirjalikult. Kui oled saanud mõne autorendifirmaga positiivse teeninduskogemuse osaliseks, tee kindlasti end püsikliendiks, sest see annab nii hinnavõitu kui ehk nii mõnegi lisahüve.

Kokkuvõtte

Kui seisad valiku ees, kas tuua oma auto Hispaaniast, osta seal uus sõiduk või hoopis rentida, kaalu hoolikalt oma isiklikke eelistusi, vajadusi, eelarvet ja viibimise kestust.

Turvalist Hispaania avastamist autoga!

Aitan leida sulle teise kodu või äripinna siin Costa del Solis. Kui soovid alustada ettevõtlusega, siis anna palun teada - aitame luua ettevõtte ja soovi korral ka veebilehe või e-poe.