Gibraltar – loodus, ajalugu ja ahvid

Eve Keerus-Jusupov


Autor
: Eve Keerus-Jusupov, Merlis Homes SL CEO.
Aitan leida sulle teise kodu või äripinna siin Costa del Solis.

Costa del Soli rannikul, olenevalt asukohast, võid selge ilmaga näha Gibraltari kaljut.

Gibraltar on kui väike kivimägi Euroopa lõunatipus. Oleme käinud seal juba mitmeid kordi, aga iga uue külalisega läheme rõõmuga uuesti.

Gibraltari kalju on kui geoloogiline ime. Kalju koosneb peamiselt lubjakivist ja on kujunenud miljonite aastate jooksul. Ja sealt avanevad uskumatud vaated.

Gibraltar on kui kultuuride sulatusahi, kus segunevad Briti, Hispaania ja Põhja-Aafrika mõjud. Tänaval kuuled inglise ja hispaania keelt ja paljusid teisi maailma keeli. Kohalikud elavad sageli Hispaania poolel ja käivad tööle Gibraltarile. Põhjuseks on madalamad elamiskulud Hispaanias ja kõrgemad palgad Gibraltaril.

Gibraltar loodus

Kellele kuulub Gibraltar?

Gibraltar asub Vahemere ja Atlandi ookeani vahelisel ristteel. Ta on meresõidu ja kaubanduse sõlmpunkt, vaatlus- ja kaitsepunkt. Ja seda juba Rooma impeeriumi aegadest.

711. aastal vallutasid maurid Gibraltari ja nimetasid selle “Jebel Tariq’iks” (Tariqi mägi), oma juhi Tariq ibn-Ziyadi järgi.

1309. aastal vallutasid Hispaania kuningad ala tagasi, kuid see jäi mauride ja hispaanlaste vahelise võitluse objektiks veel mitmeks sajandiks.

Aastal 1704, Hispaania pärimissõja ajal, vallutasid inglased Hollandi laevastiku abiga kalju ja alates Utrechti lepingust 1713. aastal on Gibraltar olnud Briti territoorium. Sellest ajast alates on Gibraltar olnud Ühendkuningriigi strateegiliselt oluline mereväebaas, eriti teise maailmasõja ajal, kui see oli oluline kontrollpunkt Vahemere laevastiku jaoks.

2002 oli rahvahääletus, kus küsiti, kas elanikud nõustuvad põhimõttega, et Suurbritannia ja Hispaania peaksid jagama Gibraltari üle suveräänsust. 98,97% hääletanutest lükkas ettepaneku tagasi ja näitasid selgelt, et Gibraltari elanikud soovivad jääda vaid Suurbritannia koosseisu.

Ahvid – Gibraltari kuulsad elanikud

Gibraltari ahvid, tuntud ka kui berberi makaagid, on ühed kõige tuntumad ja armastatumad elanikud. Need pärdikud on Euroopa ainsad vabalt elavad ahvid ja on saanud Gibraltari sümboliks. Magotid on pärit Aafrikast ja Gibraltaril elab umbes 230 magotit.

Suvel Gibraltaril käies, oli kohviku ukse ees turvamees, kes valvas, et ahvid kohvikusse sööma ei läheks. Ja tõesti, mis ripakil, see ära.

Nii nägime väiksel ahvibeebil lutti suus ja puude all vedeles ka mängukaru ja kampsun. Oma asju tuleb Gibraltaril hoolega hoida.

Öeldakse, et inglased jäävad Gibraltarile nii kauaks kuni kaljul elavad ahvid. Iga ahv on seal teada, neil on oma nimi ja loomaarstid, kes nende eest hoolitsevad.

Gibraltari koopad

Gibraltari ahvikaljul jalutades külasta kindlasti San Migueli koobast. See on enam kui 150 Gibraltari kalju sees leiduvast koopast enim külastatud, aastas käib seal umbes miljon külastajat.

Koopal on värvikas ajalugu. Kuna Gibraltari kalju peeti üheks legendaarseks Heraklese sambaks, uskusid iidsed kreeklased, et koobas on ka Hadese väravaks ehk sissepääsuks allmaailma.

Peamiselt kasutati koobast sõjaliseks otstarbeks, vahepeal ehitati sõjaväehaiglaks.

Victoria ajastul kasutati koobast piknikute, pidude, kontsertide, pulmade ja isegi duellide toimumispaigana. Koopad kaunistati pidulike sündmuste jaoks ja sõdurid istusid tõrvikutega stalagmiitidel.

Aastaid usuti, et sellel koopal pole põhja. Nii sündis ilmselt lugu, et Gibraltari kalju on ühendatud Aafrikaga maa-aluse tunneli kaudu, mis lookleb Gibraltari väina all. Väidetavalt jõudsid kuulsad makaagid selle maa-aluse käigu kaudu Gibraltarile.

Praegu on koobas külastajatele avatud ning on eksklusiivne kontsertide, balleti- ja teatrietenduste koht, koopas kõlab muusika alates ooperitest ja filharmooniaorkestritest kuni popi ja rokini.

Koopas näed kaasahaaravat valgus- ja heliinstallatsiooni, mis algab iga 20 minuti järel.

NB!

  • Kui oled Euroopas harjunud tasuta rändlusega, siis näiteks Gibraltaril oli 2023 hind 12€ päevas (Telia pakett). Kui sa mobiilset internetti kasutada ei soovi, lülita telefonis andmerändlus välja.
  • Riietu kihiliselt. Gibraltaril võid ootamatult külma pilve sisse sattuda ja isegi vihma saada 🙂
  • Gibraltari kalju tippu saad minna köisraudtee ehk funikulööriga. Samuti sõidutavad sind tippu mikrobussid ja loomulikult saad ka jala minna. Edasi-tagasi jala minemist ei soovita väikestele lastele.
  • Rock Hotel sai oma nime Gibraltaril asuva hotelli järgi.