Mairika ja Aldis – Costa Kohviku eestvedajad

Saame täna tuttavaks Mairika ja Aldisega, kes rajasid Fuengirolasse Costa Kohviku. Enne kui edasi loed, võta lahti oma kalender ja vaata, et jõuaksid aprillis käia söömas veel Costas, kuna aprilli lõpus sulgeb kohvik oma uksed.

Costa Kohviku eestvedajad Mairika ja Aldis

Mairika, kuidas Hispaaniasse sattusid ja kuidas sündis idee luua Costa kohvik?

Esimest korda sattusin Hispaaniasse elama aastal 2007 ja olen elanud aastate jooksul erinevates piirkondades. Fuengirolasse sattusime aastal 2017 ja otsustasime avada enda kohviku, kuna tundus, et nõudlus sellise toidu järgi oli olemas.

Lihtsad lõunasöögikohad on kallite restoranide suhtes suures vähemuses. Lisaks elab sealses piirkonnas palju soomlasi ja eestlasi, kellele maitseb just kodune toit.

Mis olid suuremad takistused algperioodil? Mida soovitate neile, kes sooviksid siin alustada kohviku pidamist?

Algus oli väga raske. Fuengirolas ja ka mujal Hispaanias on restorani alal konkurents ääretult tihe. On raske leida kliente, kuna siin elavatel inimestel on omad lemmikud söögikohad välja kujunenud ja erinevatest riikidest inimesed külastavad peamiselt oma kaasmaalaste restorane/kohvikuid ja uusi kohti ei võeta omaks.

Eestlasi hakkas söömas käima kohe kui kohviku avasime, aga ainult eestlastest kahjuks ei piisa.

Soovitan kõigil väga põhjalikult eelnevalt uurida vajadust uue toote/teenuse järgi. Eelnevalt läbi mõelda ja selgeks teha kõik kulud, mis ettevõttel antud valdkonnas on ja mis võivad jooksvalt tekkida.

Kuidas koroona aeg kulges?

Koroona ajal olime kinni umbes 2 kuud. Täpselt ei mäletagi. Päris pikk aeg oli. Peale koroonat kehtestati erinevad piirangud ja täis koormusega ei olnud võimalik tööd teha. Näiteks alguses oli lubatud klientidel istuda vaid terrassil ja laudade vahel pidi olema kindel kaugus. Kuna meie peamised kliendid soomlased läksid koroona alguses Soome tagasi, siis oli tööd ka tunduvalt vähem.

Koroona ajal olime kodused ja tegin osalisest süüa kodus ja toimetasime toidu klientidele koju.

Koroona lõppedes võttis aega umbes aasta, et taastuks tavapärane töörütm ja klientuur.

Costa Kohvik - koroona aeg

Keda tahaks ära märkida ja tänada – töötajaid ja kaasteelisi, kes on abiks olnud sellel perioodil?

Costa Kohvik tegutses 5 aastat ja selle aja jooksul on olnud võimalus koos töötada mitmete tublide ja toredate inimestega. Kõik on meile omalt poolt midagi õpetanud ja koos on läbi tuldud mitmetest raskustest. On olnud väga palju naeru ja südamlikke hetki, mis jäävad meelde pikaks ajaks. Oleme väga tänulikud kõigile, kes on olnud sellel teekonnal meiega.

Kõige meeldejäävamad hetked olid kindlasti erinevad eestlaste peod ja kokkutulekud.

Mis on olnud suuremad kordaminekud, mille üle uhkust tunnete? Mille üle meenutamine teeb südame soojaks?

Kõige suuremaks kordaminekuks loeksin püsiklientuuri saavutamist. Oli väga tore näha inimesi, kes igal oma Hispaania reisil leidsid aja külastada ka meie kohvikut ja paljudest on saanud head sõbrad ja tuttavad. Samuti oli tore näha kliente, kes külastasid meie kohvikut igapäevaselt. Oleme südamest tänulikud kõigile, kes meid külastasid.

Kui otsite mantlipärijat, siis kas võiksite olla mentoriks?

Costa Kohvikul on uus omanik olemas, aga olen valmis aitama kõiki, kes soovivad sellel alal tegutseda.

Teil on kuhjaga kogemusi ja oskusi. Kui otsite uut valdkonda, siis mida võiks pakkuda?

Pakkuda võib erinevaid valdkondi. Uue töökoha osas kindlaid plaane ei ole, oleme avatud kõikidele töö ja koostööpakkumistele.

Mina (Mairika) töötan Costa Kohvikus köögi poole peal kokana ja Aldis töötab saali poolel.

Enne kohviku avamist puudus Aldisel restorani töö kogemus. Ta oli eelnevalt töötanud ehitusel torumehena ja see valdkond ning ka Hispaania elu ja keel oli täiesti uus, aga ta kohanes kiiresti ja õppis kõik vajaliku ruttu selgeks.

Minu elu ja haridustee on olnud kogu aeg seotud turismi ja hotellindusega, et töö oli üldjoontes tuttav ja tundsin ennast erinevates keeltes rääkides koduselt. Hispaania keele õppisin selgeks juba noorena ja olen palju töötanud koos hispaanlastega kohalikes hotellides ja restoranides.

Tööülesandeid on mõlemal loomulikult rohkem. Vastavalt vajadusele tuleb olla nõudepesija, ettekandja, koristaja, kauba tellija ja lisaks restorani juhataja kohustused.

Uusi oskusi sai omandatud selle aja jooksul küllaga. Eriliselt tooksin välja oskuse töötada pinge all, konfliktide lahendamine, kiirete lahenduste leidmine pingelises olukorras. Mina räägin väga heal tasemel hispaania, soome ja inglise keelt ja Aldis valdab soome, vene ja inglise keelt.

Kohaliku bürokraatia, asjaajamise ja maksudega saime tuttavaks kohe alguses. Kuna ettevõttele ja ettevõtjale on palju erinevaid makse, siis oli need vaja kohe alguses puust ja punaseks selgeks teha. Aja jooksul on muidugi toimunud erinevaid maksumuudatusi ja meie elasime üle ka koroona kriisi. Pidevalt peab olema kursis uute seaduste ja maksumuudatustega. Igal ettevõttel on loomulikult abiks gestoria, kes tegeleb raamatupidamisega ja nõustab kõiges vajalikus.

Uue valdkonna osas ei ole piire seadnud. Uurime ja kaalume kõiki erinevaid valdkondi.

Tähtis oleks, et töö oleks sobiv ja meelepärane. Eelistaks tööd, kus saab palju inimestega suhelda.

Pakkumised on oodatud aadressile mairika.uuskyla@yahoo.com

Kohvik on avatud aprilli lõpuni. Ootame aprillis kõiki sööma!

Costa Kohvik
Aitan leida sulle teise kodu või äripinna siin Costa del Solis. Kui soovid alustada ettevõtlusega, siis anna palun teada - aitame luua ettevõtte ja soovi korral ka veebilehe või e-poe.