Andaluusia kui šerrimaa

Eestil on Vana Tallinn, Andaluusial aga šerri

Kas teadsite, et Andaluusia piirkond on Hispaania veinimaastikul tuntud eelkõige šerri tootmise poolest?

Enne kui šerrist lähemalt räägime, vaatame üle mõned üldised numbrid Hispaania veinitööstuse kohta. Hispaania kuulub maailma suurimate veinitootjate hulka. Riigis on 70 Denominacion de Origen veinipiirkonda, mis toodavad aastas 40–45 miljonit hektoliitrit veini. Umbes pool sellest eksporditakse.

Hispaanlaste veinide tarbimine on viimastel kümnenditel järk-järgult vähenenud. Hetkel (2023 andemed)  on see umbes 20 liitrit inimese kohta aastas. Kvantideedile eelistatakse kvaliteeti. Võrdluseks – enim veini Euroopas tarbivad hoopis Hispaania naabrid: Portugalis on tarbimine 67,5 liitrit, Prantsusmaal 47,4 liitrit ja Itaalias 44,4 liitrit inimese kohta aastas.

Avastame šerrit

Šerrit (hispaania keeles “Jerez”) valmistatakse valgetest viinamarjadest ja kangestatakse viinamarjabrändiga pärast fermentatsiooni, mis tõstab selle alkoholisisaldust võrreldes tavaveinidega. Šerri maitsete varieeruvus on suur, alates kuivadest sortidest nagu Fino ja Manzanilla kuni magusate sortideni nagu Pedro Ximénez ja Cream Sherry.

Šerri ajalugu algas foiniiklastega, kes tõid viinapuud Vahemere piirkonnast Andaluusiasse umbes 1100 eKr. Šerri kui unikaalse veinistiili sünniks peetakse aga 15. sajandit. Kuulsust hakkas jook koguma 17-18. sajandil. Seda eelkõige tänu meresõitjate-maadeavastajate kaudu, kelle kaudu jõudis jook rahvusvahelistele turgudele. Tänapäeval on šerri tuntud oma mitmekülgsuse ja unikaalsuse poolest kogu veinimaailmas.

Kuidas šerrit tarbida?

Kuivad šerrid on populaarsed aperitiivid, mida serveeritakse enne sööki, et ärgitada isu. Ka erinevate tapastega nagu oliivid, juustud ja mereannid sobib šerri suurepäraselt.

Magusaid šerrisid serveeritakse sageli digestiivina pärast sööki. Nende rikkalik ja magus maitse aitab lõpetada toidukorra ja on nauditav koos või ilma dessertita.

Šerrit kasutatakse rikkalikult ka maitsenüansside lisamiseks erinevate roogade valmistamisel: kastmetes ja pajaroogades liharoogadele, suppides ja magustoitudes, aga ka näiteks küüslaugukrevettide valmistamisel. Otsi internetist retsepte ja olen kindel, et üllatud, kui paljudes retseptides on salakomponendiks šerri.

Muuseas, šerri oli ka Salvador Dalí üks lemmikuid. Ta mitte ainult ei joonud seda meeleldi, vaid kujundas ka veinipudeleid ja reklaame tehes koostööd Jerez de la Frontera šerri tootjatega.

Temalt pärineb ka legedaarne ütlemine:

 “Tõeline asjatundja ei joo veini, vaid maitseb selle saladusi.“

Tuntumad šerri valmistamise piirkonnad Andaluusias

Tuntumad piirkonnad on vaieldamatult Jerez, Sanlúcar de Barrameda ja El Puerto de Santa María, tuntud ka kui “šerri kolmnurk”.

Näiteks El Puerto de Santa Marias asub üks piirkonna vanimaid veinimaju ja Hispaania vanimaid šerri tootjaid Bodegas Osborne (1772)

Jerez de la Fronteras asuvad kuulsad veinitootjad Bodega Gutierrez Colosia (1838) või González Byass (1835). Viimane on üks suurimaid šerri tootjaid maailmas ja nende veinikelder on üks külastatavamaid turismiobjekte Jerezi piirkonnas.

Jerezes toimub ka Jerez de la Frontera Šerri Festival (Fiesta de la Vendimia de Jerez). Tavaliselt septembrikuus. Festivali raames toimub erinevaid üritusi, sealhulgas viinamarjade korje tseremoonia, veinide degusteerimised, kontserdid ja rongkäigud.

Sanlúcar de Barramedas tee tutvust Barbadillo veinimajaga (1821). Barbadillo on tuntud eelkõige oma Manzanilla šerri poolest. Barbadillo veinimaja peetakse üheks innovaatilisemaks  šerri tootjaks Andaluusias.

Lõpetuseks ka mõned kasulikud väljendid Andaluusia joogikultuuri sulandumiseks ehk ¡Salud!
¿Qué me recomienda? – Mida te mulle soovitate?
¿Qué nos recomienda? – Mida te meile soovitate? (kui olete koos seltskonnaga)
¿Qué tapas recomienda con este vino? – Millised tapased sobiksid selle veiniga?
¿Puedo ver la carta de vinos? – Kas ma saaksin veinikaarti näha?
Me gustaría probar este vino. – Tahaksin seda veini proovida
¿Cuánto cuesta una copa de vino? – Kui palju üks klaas veini maksab?
¡Salud! – Terviseks!
Está delicioso!  – See on maitsev!
Un vaso de agua, por favor. – Klaas vett, palun.
La cuenta, por favor? – Arve palun!

Tuntumad veinitootmispiirkonnad Andaluusias

Veinipiirkonnad Hispaanias

Jerez de la Frontera

Kõige kuulsam šerri tootmise piirkond. Peamised viinamarjasordid on Palomino, Pedro Ximénez ja Moscatel. Palomino on peamine šerri tootmiseks kasutatav viinamari. Annab veinile neutraalse maitsebaasi, mis sobib hästi solera meetodiga.

Montilla-Moriles
Sarnaneb Jereziga, kuid kasutatakse rohkem Pedro Ximénez viinamarja.
Tootmises keskendutakse magusatele veinidele, mis on kangestamata, kuid kõrge suhkrusisalduse tõttu siiski alkoholirikkad.

DO Málaga on tuntud eelkõige magusate, Moscatel viinamarjast valmistatud kangestatud veinide poolest. Málaga veine valmistatakse tihti nii, et viinamarju kuivatatakse päikese käes enne fermentatsiooni, mis tõstab veinide magusust ja kontsentreeritust.

DO Sierras de Málaga (Ronda veinid) – Ronda veinid toodetakse Serranía de Rondas, mis kuulub DO Sierras de Málaga alla. Need veinid on noored punaveinid, mis on valmistatud Romé, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Petit Verdot ja Tempranillo viinamarjadest. Nende valgeveinide sortide hulka kuuluvad Chardonnay, Macabeo, Colombard ja Sauvignon Blanc. Ronda veinid sobivad suurepäraselt kohaliku toiduga. Punased veinid sobivad hästi lihatoodetega, valged veinid mereandidega.

Condado de Huelva
Toodab nii kuivi kui magusaid veine, kasutades peamiselt Zalema ja Palomino viinamarju. Piirkond on tuntud ka oma värskete ja puuviljaste valgete veinide poolest.

Aitan leida sulle teise kodu või äripinna siin Costa del Solis. Kui soovid alustada ettevõtlusega, siis anna palun teada - aitame luua ettevõtte ja soovi korral ka veebilehe või e-poe.