Andaluusia kevad – pühade aeg

Kevadel saab nautida üha soojemaks minevat päikselist ilma. Juba veedetakse üha rohkem aega värskes õhus, tehakse pikki jalutuskäike mööda rannikut, matkatakse, sumistatakse rannaliival piknikul ja rannabaarides ning restoranides (chiringuitodes). Päevitama kohalik veel ei torma, küll aga teevad seda turistid. Eks olegi ju Costa de Soli kevadine temperatuur enamus eurooplaste jaoks juba korralik suvesoe.

Kogu rannik on kevadpühade ja suve ootuses käised ülesse käärinud: koristatakse, värvitakse, korrastatakse nii aedu, parke kui randu. Heakorratööd käivad igas elurajoonis külaliskorteritest villade ja hotellideni.

Pühad Andaluusias

Aega maha võtta aga hispaanlased oskavad. Ka pühapäev on nende jaoks alati püha päev (enamus kauplusi, ka suured ostukeskused on madalhooajal suletud) ning riiklikud tähtpäevad saavad alati väärika tähelepanu. Näiteks kui Hispaanias langeb riiklik püha pühapäevasele päevale, tähistatakse seda küll pühapäeval, kuid esmaspäev on vaba päev.

Kui pühad langevad nädalas mitmele päevale, näiteks kolmapäevale ja reedele, võetakse puhkepäevaks sageli ka neljapäev. Selle puhkepäeva jaoks on hispaanlastel lausa omaette nimetus “puente de fiesta”. Sõna-sõnalt tähendab see “pidupäeva silda”.
Koos peredega kevadel rohkem koos olla võimaldab ka 2-nädalane lihavõtte koolivaheaeg.

Olgu siinkohal öeldud, et Andaluusias on aastal 2024 kokku 14 püha, millest 10 on üleriigilised, 2 regionaalset ja 2 kohaliku omavalitsuse (municipalidad) püha. Näiteks 28. veebruaril on Andaluusia päev, mil meenutatakse 1980. aastal toimunud rahvahääletust, mis andis Andaluusia piirkonnale autonoomia.

Pühad 2024

 • 1. jaanuar: Uusaasta
 • 6. jaanuar: Kolmekuningapäev
 • 28. veebruar: Andaluusia päev
 • 28. märts: Suur Neljapäev
 • 29. märts: Suur Reede
 • 1. mai: Tööpüha
 • 15. august: Neitsi Maarja taevaminemise päev
 • 12. oktoober: Hispaania Rahvuspäev
 • 1. november: Kõikide Pühakute päev
 • 6. detsember: Põhiseaduspäev
 • 8. detsember: Neitsi Maarja päev
 • 25. detsember: Jõulupäev

Kuna 8. detsember langeb pühapäevale, tähistatakse Neitsi Maarja päeva esmaspäeval, 9. detsembril.

Palmipuudepühapäevast ülestõusmispühapäevani

Üks aasta oodatuimaid pühi toimub samuti kevadel ja selleks on Semana Santa ehk püha nädal. Püha nädala tähistamine algab palmipuudepühapäevaga ja lõpeb suure laupäevaga, millele järgneb ülestõusmispühapäev. Iga päev selles nädalas on seotud erinevate kiriklike rituaalide ja traditsioonidega, mille juured ulatuvad sajandite taha.

Mida hispaanlane pühal nädalal teeb?

Osaletakse peredega vaatemängulistel protsessioonidel, käiakse kirikus (pigem olulisematel päevadel nagu püha neljapäev, suur reede ja ülestõusmispühapäev), valmistatakse ja nauditakse kevadpühade traditsioonilisi toite, näiteks torrijaseid (analoogne Prantsuse röstsaiale, kuid piima asemel võib saia niisutada enne munasegusse kastmist ja praadimist ka veinis), potaje de vigilia suppi (kikerhernestest, spinatist ja tursast) ja hõrku küpsetisi. Palmipuudepühapäeval on kombeks tuua koju õnnistatud palmi- või loorberioksi rahu ja kaitse sümboliteks.

Ülestõusmispühapäev on aga üks rõõmus tähistamise päev, mis märgib Jeesus Kristuse ülestõusmist. Aset leiavad perekondlikud pidusöögid. Mõnes peres on lastele kombeks anda ka väikeseid kingitusi või maiustusi. Munade värvimise ja koksimise komme siin levinud pole.

Mida peaksid teadma, kui plaanid kevadpühade ajal Hispaaniat külastada?

 • Kontrolli lahtiolekuaegu!
  Pühade ajal võivad poed, muuseumid ja muud asutused olla suletud või töötada lühendatud aegadel.
 • Märka, et ühistranspordil on riiklikel tähtpäevadel tavapärasest erinevad graafikud.
 • Arvesta, et inimesi on piirkonnas rohkem ja hinnad on kallimad!
 • Broneeri majutus ning auto ringisõitmiseks aegsasti.

Kui plaanid sel ajal tulla kinnisvaraga tutvuma, siis anna varakult teada.

Aitan leida sulle teise kodu või äripinna siin Costa del Solis. Kui soovid alustada ettevõtlusega, siis anna palun teada - aitame luua ettevõtte ja soovi korral ka veebilehe või e-poe.